Lista aktualności Lista aktualności

Dębowa statuetka Przeglądu Leśniczego dla Nadleśnictwa Wisła

Po ubiegłorocznym przyznaniu tytułu Instytucji Szczególnie Zasłużonej Dla Polskiego Leśnictwa Roku 2017 dla Nadleśnictwa Wisła przez Przegląd Leśniczy, przyszedł czas na odebranie Dębowej Statuetki Przeglądu Leśniczego

Statuetka „Instytucji Szczególnie Zasłużonej dla Polskiego Leśnictwa Roku 2017 r.” dotarła do beskidzkich lasów. 22 stycznia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, podczas uroczystego posiedzenia miało miejsce oficjalne wręczenie nagrody. Po raz XIX kapituła „Przeglądu leśniczego” docenia jednostki wyróżniające się swą działalnością pro leśną  i społeczną.

W latach poprzednich nagrodę otrzymywali m.in.: Polskie Towarzystwo Leśne, Instytut Dendrologii PAN w Kórniku, Fundacja Pomoc Leśnikom w Krośnie czy Nadleśnictwo Baligród. Dokonując wyboru kapituła wskazała na różnorodność działalności Nadleśnictwa Wisła. Reintrodukcja głuszca, kompleksowa edukacja społeczeństwa, owocne funkcjonowanie Karpackiego Banku Genów, Gospodarstwa Pszczelarskiego, efektywna współpraca z lokalnymi samorządami, to tylko cześć dokonań składających się na wypracowany tytuł. Wieloletni trud i praca w zachowaniu pięknych, zdrowych beskidzkich lasów została doceniona.

Nadleśniczy Andrzej Kudełka, podkreśla, że w pracy Nadleśnictwa należy pamiętać nie tylko o lesie, który nas otacza, ale także o ludziach, dla których ten las rośnie. Dlatego Nadleśnictwo od lat wspiera zespół regionalny „Istebna”, „Szkółkę Malarską – Iwony Konarzewskiej” czy „Istebniański Uniwersytet Seniora”.  „Na taki tytuł nie zapracuje się w ciągu roku, to jest owoc wieloletnich starań, inwestycji i niejednokrotnie odważnych decyzji, ale dla natury warto ryzykować.” – dodaje A. Kudełka.

– „Na taki tytuł nie zapracuje się w ciągu roku, to jest owoc wieloletnich starań, inwestycji i niejednokrotnie odważnych decyzji, ale dla natury warto ryzykować.” – dodaje A. Kudełka. W swojej wypowiedzi podziękował także swoim poprzednikom: Nadleśniczemu Witoldowi Szoździe, emerytowanym już leśniczym i pracownikom, bo także dzięki ich pracy Nadleśnictwo Wisła  może cieszyć się nadanym wyróżnieniem.

„Edukacja społeczeństwa jest niełatwą walką, ludzie teraz mają tendencję, że szybko się nudzą. Zaciekawienie, i co najważniejsze przekazanie wiedzy tak, aby została zapamiętana, w dzisiejszych czasach jest wyzwaniem” – mówi Andrzej Klimek, Z-ca Nadleśniczego.

Przyznane wyróżnienia wiążą się z nadaniem „Dębowej Statuetki Przeglądu Leśniczego”. Dąb to symbol siły, życiodajnej mocy i witalności. Drzewo cenione zarówno wśród leśników, sympatyków przyrody, jak i całego społeczeństwa. „Tak więc naszym życzeniem jest, by nagrodzeni Laureaci byli jak te dęby - sławni i silni.” Tak kapituła „Przeglądu Leśniczego” uzasadnia przyznawanie wyjątkowej statuetki. Od tej pory będzie ona zajmowała honorowe miejsce w Nadleśnictwie Wisła.

Uzasadnienie Przeglądu Leśniczego zamieszczaliśmy już wcześniej