Lista aktualności Lista aktualności

Geomatycy z całej Polski w Nadleśnictwie Wisła

Miłośnicy analizowania informacji przestrzennych odwiedzili najciekawsze obiekty naszego Nadleśnictwa

W ubiegłym tygodniu gościliśmy na naszym terenie geomatyków z całej Polski, na zorganizowanym przez GIS w Górach Seminarium Otwarte Dane i Otwarte Oprogramowanie w praktyce Lasów Państwowych.

Mocno upraszczając geomatyka zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem, analizowaniem i udostępnianiem informacji przestrzennych.
Nazwa geomatyka brzmi może obco, ale uwierzcie nam, że w dzisiejszych czasach każdy mierzy się z nią (czy właściwie z jej produktami) na co dzień, choćby korzystając z map interaktywnych lub geoportali w Internecie, czy jadąc do celu z nawigacją.

Dlatego też na Seminarium nie zabrakło wszelkich nowinek, za pomocą których można rozwiązać niektóre problemy występujące na styku różnych dziedzin powiązanych z leśnictwem. Dobrze było też powymieniać informacje pomiędzy pracownikami Lasów Państwowych, Straży Pożarnych, Biura Urządzanie Lasu, firm komercyjnych i naukowców z SGGW.

Uczestników Seminarium zapoznaliśmy z problemami zamierania świerczyn i małej retencji górskiej. Przedstawiliśmy również mniejsze i większe sukcesy Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów. Wspólnie odwiedziliśmy także osuwisko na Girovej oraz poznaliśmy problemy czeskich strażaków.

Fot. Tomasz Nycz, GIS w Górach

Fot. z drona Michał Brach