Lista aktualności Lista aktualności

Uczestnicy COP24 w Nadleśnictwie Wisła

Nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólne podziwianie piękna przyrody.

Klikanaścioro uczestników katowickiego Szczytu Klimatycznego COP24 zawitało wczoraj w beskidzkie lasy Nadleśnictwa Wisła. Czasu nie mieliśmy za wiele, a chcieliśmy zaprezentować tej międzynarodowej grupie wszystko, co kojarzy się z górami.

Ku radości gości Istebna przywitała nas śniegiem. Fakt ten był tym bardziej radosny, że niektóre osoby, w tym przedstawiciele Seszeli, widziały śnieg pierwszy raz w życiu! Spontanicznie, w chwili przerwy, ulepili wspólnie bałwana i rzucali się śnieżkami! Oprócz wyspiarskich Seszeli mieliśmy przyjemność poznać reprezentantów Wietnamu, Laosu, Ukrainy, Australii i Wielkiej Brytanii.

Dla wszystkich przyszłość planety, na której przyszło nam mieszkać, jest najważniejsza. Stąd duża chęć poznania wpływu na klimat polskich lasów i projektów realizowanych przez leśników. Zaprezentowaliśmy działania realizowane w ramach Leśnych Gospodarstw Węglowych i Małej Retencji Górskiej. W szczególności Projekt LGW wzbudził spore zainteresowanie i dyskusję, wspieraną również naukowo przez profesora Stanisława Małka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Kolejnymi punktami programu były działania edukacyjne realizowane przez Nadleśnictwo Wisła i nasz Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej. Uczestnikom bardzo podobała się działalność Szkółki Malarskiej Iwony Konarzewskiej oraz Stowarzyszenia osób niepełnosprawnych Dobrze, że jesteś.

Nasze wspólne spotkanie zakończyliśmy w Karpackim Banku Genów, gdzie zapoznaliśmy uczestników ze świerczynami istebniańskimi, obróbką nasion i działalnością szkółkarską, a także restytucją głuszców. Mocno już zaśnieżona Wyrchczadeczka pozostanie zapewne na długo w pamięci naszych przemiłych gości, pełnych pomysłów i chętnych do działań! Dobrze spojrzeć czasem na lasy, w których pracuje się na co dzień, z innej perspektywy, oczami obcokrajowców, z których niektórzy byli również leśnikami. Wymiana informacji z pewnością przyczyni się do patrzenia na beskidzkie lasy w szerszym wymiarze i być może (mamy taką nadzieję) zaowocuje dalszą współpracą w przyszłości!