Asset Publisher Asset Publisher

Izby Przyrodniczo-Leśne Nadleśnictwa Wisła

Na terenie Nadleśnictwa Wisła można zwiedzić 5 ciekawych Izb Przyrodniczo-Leśnych

Izba Leśna na Przysłopiu pod Baranią Górą

Na Izbę przystosowano najstarszy budynek w Wiśle, pochodzącą z 1863 roku leśniczówkę, służącą jako miejsce noclegowe dla myśliwych polujących na głuszce. W 2013 roku Nadleśnictwo Wisła we współpracy z Nadleśnictwem Čadca zrealizowało projekt Modernizacji Izby Leśnej. Projekt współfinansowała Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013 za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Obecnie w Izbie Leśnej znajdują się ładne dioramy z gotowymi podkładami słownymi opisującymi przyrodę okolic Baraniej Góry, a także przybliżające problemy ochrony lasu. Można zapoznać się tutaj ze zwierzętami, które mieszkają w okolicy Polany Przysłupiańskiej. Przybliżone są też problemy i zasady turystyki górskiej.

Fragment nowej wystawy w Izbie Leśnej

Małe Muzeum Świerka

Zlokalizowane na Szkółce Wyrchczadeczce Muzeum Świerka zgromadziło materiały naukowe i historyczne związane ze świerkiem pospolitym. Ponadto można tutaj obejrzeć eksponaty związane z historią i kulturą Beskidu Śląskiego. Wnętrze Muzeum Świerka

Lustra weneckie w Wolierze Pokazowej Głuszców

W celu pokazania płochliwych głuszców, wybudowano specjalną Wolierę Pokazową. Można tutaj przez lustra weneckie zajrzeć do środka takiej woliery nie narażając głuszców na niepotrzebny stres.

Woliera Pokazowa Głuszców

Kancelaria Leśniczego i Izba Historyczna

O zasłużonych dla obszaru Nadleśnictwa Wisła leśnikach można przeczytać w Izbie Historycznej. Ciekawe historyczne sprzęty, tablice i narzędzia używane w gospodarce leśnej można z kolei obejrzeć w Kancelarii Leśniczego. Obie Izby znajdują się przy budynku biurowca Nadleśnictwa Wisła.

Wnętrze Kancelarii Leśniczego

 

Budynek edukacyjny gospodarstwa pszczelarskiego

Budynek mieszczący w sobie dwie części jedna pełniąca funkcję edukacyjną, druga natomiast gospodarczą. Obie części rozdzielone są przeszkloną szybą co umożliwia odwiedzającym obserwację pszczelarza podczas pracy przy pozyskiwaniu miodu z ramek oraz maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pasiece. Dział edukacyjny zawiera wystawę pod nazwą "owady zapylające" wraz z modelami i produktami pszczelimi. W wydzielonym pomieszczeniu znajduje sie pięć rodzin pszczelich ktore w bezpieczny sposob mozna ogladac zza szyby. Prowadzone są akcje edukacyjne gdzie z bliska pokazujemy zycie rodziny pszczelej wraz ze skladowymi cześciami ula.

Wnętrze budynku edukacyjnego gospodarstwa pszczelarskiego