Wydawca treści Wydawca treści

Użytkowanie lasu w Nadleśnictwie Wisła

Las przyciąga ludzi ze względu na wiele korzystnych cech, którymi się odznacza. Na las można patrzyć pod różnymi kątami, ale najczęściej pierwsze skojarzenia dotyczą dóbr materialnych, które można dotknąć czy wykorzystać w różnych celach, natomiast często zapominamy o niematerialnych zaletach środowiska leśnego, które są szczególnie ważne z punktu widzenia człowieka

Co ludzie mają z lasu? Jakie użytki?

W lesie jest więcej tlenu niż poza nim, drzewa wydzielają substancje bakteriobójcze (tzw. fitoncydy) oraz olejki eteryczne, które pięknie pachną a jednocześnie mają też i działanie terapeutyczne. Ponadto pochłania zanieczyszczenia, obniża hałas, chroni glebę i zasoby wodne, oferuje leśne owoce, grzyby i zioła oraz produkuje drewno, niezbędne każdemu człowiekowi. W taki łatwy sposób można wymienić przykłady funkcji lasu, które ogólnie ujmuje się w trzy rodzaje – społeczne, ochronne i produkcyjne.

Niepozorna gałązka świerka pospolitego produkuje tlen, wydziela fitoncydy i olejki eteryczne
Zwykle na końcu wymienia się funkcję produkcyjną lasu, choć jest ona nie mniej ważna od pozostałych funkcji, a dzięki której ludzie mają stały dostęp do drewna, którego znaczenia nie da się przecenić. Na przestrzeni wieków wykorzystywane było do różnych celów i we wszystkich dziedzinach życia. Drewno wykorzystywano w budownictwie, górnictwie, hutnictwie, komunikacji społecznej (papier), meblarstwie, myślistwie, rolnictwie, transporcie, energetyce i jeszcze wielu innych dziedzinach, a także do produkcji przedmiotów codziennego użytku, z którymi tak często się spotykamy. Trudno wyobrazić sobie życie bez drewna, które jest produktem zdrowym i ekologicznym, a po latach fascynacji tworzywami sztucznymi, naturalne drewno jest znowu modne, cenione i poszukiwane, a wręcz staje się synonimem luksusu. Nie można również zapomnieć o innych pożytkach z lasu – grzybach, owocach (dla przemysłu spożywczego), ziołach, korze, liściach i pączkach (dla przemysłu farmaceutycznego) czy choinkach, będących nieodłącznym elementem świątecznego wystroju domów, zwanych użytkami ubocznymi w przeciwieństwie do głównego produktu gospodarki leśnej – drewna. Dziedzina zajmująca się użytkami leśnymi zwana jest po prostu użytkowaniem.